Mural na 10-lecie Fundacji Twarze Depresji
15 października 2024 odsłoniliśmy największy w Polsce mural o tematyce zdrowia psychicznego. 420 m2 ściany pokrył oraz Wojciecha Brewki. Mural powstał na warszawskim Ursynowie przy Wasilkowskiego 14 z okazji dziesięciolecia kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, do której na przestrzeni lat zaangażowało się już ponad 60 ambasadorów. To najstarsza i najbardziej konsekwentna kampania społeczna dotycząca zdrowia psychicznego. Na konferencji pojawili się m.in. Artur Barciś, Barbara Tukendorf, Wojciech Brewka, Burmistrz Ursynowa Robert Kempa, prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii oraz przedstawiciele partnerów, bez których ten mural by nie powstał: Nationale-Nederlanden, Johnson & Johnson, Jeger.
Na muralu widać dorosłych: kobietę i mężczyznę. Są też dziecięce akcenty: laleczka i kwiatek – dziecięca bazgrota. Tak Wojciech Brewka chciał pokazać, że depresja dotyka też małe dzieci, dlatego świadomość objawów choroby i uważność bliskich na niepokojące objawy są tak ważne.
Mural jest kolorowy, pełen pozytywnych akcentów ale jego bohaterowie tego nie widzą. Taka jest właśnie depresja. Osoby chore nie potrafią cieszyć się z tego, co ich otacza. Nie widzą barw. Widzą świat tylko w czarnych kolorach. Na muralu ten stan symbolizuje właśnie czarny kolor – mówi Wojciech Brewka, artysta, autor muralu kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
Nasze życie nie musi być widziane w czarnych kolorach. Wokół jest wiele pięknych barw, dlatego nie wstydźmy się korzystać ze wsparcia psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów – do tego od lat przekonuje Polaków Anna Morawska-Borowiec, Prezeska Fundacji Twarze Depresji. To przekaz prawie od dekady organizowanych kampanii, którym zawsze towarzyszy hasło: „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Mural jest pierwszym działanie związanym z dziesięcioleciem najstarszej polskiej kampanii o zdrowiu psychicznym.
Powstanie muralu wsparła Dzielnica Ursynów m. st. Warszawy: Cieszę się, że jako dzielnica Ursynów mogliśmy zaangażować się w ten projekt, bo ważne jest to, abyśmy w mądry sposób – poprzez połączenie pracy psychologów, psychiatrów przy wsparciu farmakoterapii, walczyli z depresją. Chcielibyśmy, aby dzięki prawidłowemu leczeniu świat osób z depresją nie był w czarnych kolorach, a był kolorowy tak jak nasz mural – mówi Robert Kempa, Burmistrz Ursynowa.
Mural powstał również dzięki zaangażowaniu partnerów: Nationale -Nederlanden, Jeger, Johnson&Johnson. Dziękujemy!
Bardzo dziękujemy również ponad stu prywatnym darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę na mural i przyczynili się do jego powstania. Panu Marcinowi Maciosze dziękujemy za zakup Brewkowego obrazu – wylicytowana kwota zasiliła zbiórkę środków na powstanie muralu
Źródło: Fundacja Twarze Depresji